Kişiye Özel Tabanlık

  • 1.1 Ortopedik tabanlık nedir?
  • 1.2 Ortopedik tabanlık nasıl olmalıdır?
  • 1.3 Ortopedik tabanlık hangi problemlere çözümdür?
  • 1.4 Ortopedik tabanlık tüm ayakkabılara olur mu?

Ortopedik Tabanlık Nedir?

Yürüme analizi ve diğer ölçüm yöntemleri sonrasında ayağın yük dağılımını ortaya koyarak kişinin doğru ve anatomik basmasını sağlamak için üretilen tabanlıklardır. Bu tabanlıklar kişinin analiz sonrası verileri özel olarak geliştirilmiş bilgisayar programlarına girilerek CNC (Computer Numeric Control) cihazlarında üretilir. Yani standart ölçülerde hazır temin edilebilen tabanlıklardan farklı olarak hazırlanmış bu tabanlık kişinin problemine yöneliktir. Aynı ayakkabı numarasına sahip olan bir başka kişi tarafından kullanılamaz.

 

 

 Çizgi

 

Tabanlıkta hangi malzeme kullanılır?

Tabanlık yapımında geçmişte birçok malzeme kullanılırdı,. Kullanılan metal gibi sert malzemeler ayakta farklı deformasyonlarına ve komlikasyonlara yol açabiliyordu. Tabanlık için en ideal malzeme EVA dır. Etil Vinil Asedattan mamül olup esnek bir yapıya sahiptir. Yapı itibariyle üzerinde bakteri üretmediği için son derece kullanışlıdır. Isı ve soğuk geçirmeme özelliğine ve farklı sertlik seviyelerine sahiptir.

Çeşitli spor disiplinleri için geliştirilen tasarımlar sayesinde performansı arttırmak ve sakatlanmaları engellemek için malzeme seçimi büyük önem taşır.

 

Ortopedik tabanlık hangi problemlere çözüm?


Pes Planus (Düz Tabanlık )


Ayak, her yere basma hareketinde topuktan öne doğru esneme hareketi yaparak vücudun yaylanma mekanizmasına destek verir. Bu yaylanma hareketini sağlayan en önemli bölge, ayağın iç yanında bulunan kavistir. Bu iç kavisin olmayışına ya da yetersiz oluşuna düz tabanlık denir.
Düz taban olan kişilere yapılan özel tabanlıklar ağrıyı gidermekte ve deformitenin ilerlemesini önlemektedir.

 

Pes Planus

Çizgi


Pes Cavus (Çukur Taban)


Ayak arkının artması ile karakterize bir deformitedir. Ayak arkındaki artma nedeni ile topuk ve tarak kemiklerine aşırı yük biner. Bunun sonucunda ayakta ağrı, nasırlar ve doku sertleşmeleri görülür.

 

Pes CavusÇizgi

Topuk Dikeni


Ayak tabanında parmaklardan topuğa kadar uzanan latince ismiyle Plantar Fascia adı verilen bir tendon bulunur. Bu tendon çeşitli sebeplerden ötürü zedelenirse bölgede kalsiyum birikmesine bağlı bir kemik çıkıntısı oluşur. Bu çıkıntının kırdırılması, lazer uygulanması vs gibi çeşitli yöntemler uzun vadede çözüm olmamaktadır çünkü topuğa gelen yükün hafifletilmesi gerekmektedir. Bunun için de yine özel tabanlık kullanımı ciddi fayda sağlamaktadır.

 

plantar-faciitis-1

 

Çizgi

 


Hallux Valgus


Ayak baş parmağının içeri doğru eğilmesi sonucu ve matatars bölgeden oluşan baskıdan dolayı sıkışan kemiğin yan taraftan çıkış yapması demektir. Bu problemi yaşayan kişi öncelikle tarak ve parmak kısmı geniş ayakkabı kullanması konusunda uyarılır.
Kişiye özel olarak üretilmiş ayak tarak kemiğini (metatars) alttan destekleyen tabanlık kullanılmalıdır.

 

Hallux Valgus FotoğrafÇizgi

İçe Basma

İçe basma ; ayakların, basarken düz karşıya bakması gerekirken, içe bakması durumudur.İçe basmanın bir çok nedeni olabilir. Küçük çocuklarda ve bebeklerde görülme olasılığı yüksektir.

İçe basmanın zararları nelerdir?

📌Bilek, diz, kalça, omurga, omuz ve boyun kireçlenmelerine,

📌Omurga eğriliklerine, (Skolyoz-Lordoz)

📌Eklem ağrılarına,

📌Bel problemlerine,

👣Günde 8000 – 14000 arası adım attığımız düşünülürse aşırı yorgunluğa neden olur.

İçe basma durumunda ayakkabılarda aşınmada meydana gelmektedir.

İçe basma sorununuz var ise kişiye özel tabanlık kullanmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

İçe basma sorunundan kaynaklı ayak ağrılarınızın artması ve vücudun yük dengesinin bozulması farklı şikayetlere de yol açmaktadır.

İçe basmaİçe basma2

 

 

Çizgi

Dışa Basma

Dışa basma, yürürken ayaklarını yanlara doğru atarak yürüme durumudur. Yürüme esnasında ayaklar yürüme istikametine göre dışa doğru 15 derece civarında bir açı yapar.

Dışa basma durumunda ayakkabılarda aşınmada meydana gelmektedir.

Dışa basma sorunu yaşayanların mutlaka kişiye özel tabanlık kullanması gerekmektedir.

 

 disabasma

 Çizgi

 

Nasırlar


 Sürekli basınç veya sürtünmeye uğrayan deri tabakası altında bulunan diğer dokuları koruması için kalınlaşır ve nasır olarak adlandırılır. En sık ayak tabanında (basınçtan dolayı) ve ellerde (sürtünmeden dolayı) görülür.


Kalınlaşan derinin altındaki sinir dokularına uygulanan basınç bazen şiddetli ağrılara neden olabilir. Ayak tabanında oluşan nasırlarda ise hastalar nasırların bulunduğu bölgeye basınç uygulamamaya çalışır. Bu durum ayaklarda ve bacaklarda dengesizliğe neden olduğu gibi eklemlerde (özellikle ayak bileği, diz,kalça) ve belde zamanla ciddi ve bazen kalıcı hasarlara ve deformitelere neden olur. Örneğin sağ ayak tabanında nasır olan bir kişi yıllar sonra sol diz eklemi hasarı şikayetleri ile başvuruda bulunabilir.


Çözüm: Basış bozukluğuna bağlı tabanda oluşan nasırlarda kremler kısa süreli çözüm getirsede yeniden oluşacaktır. Bu gibi durumlarda basış bozukluğunu düzeltmek gerekiyor. Kişiye özel üretilen tabanlık ile basış bozukluğu düzeltilebilir ve nasırlardan kalıcı olarak kurtulabilirsiniz. Ayrıca Offloading tekniği ile nasırlı bölgedeki baskıyı alıyoruz böylece baskı azaldığı için kısa sürede toparlanma görülüyor.

 

Nasır

 

Nasırlı bölge için uygulanan kişiye özel tabanlık örneği ;

nasırlıbölge

Çizgi
Bacak Kısalık Farkı için Kişiye Özel Tabanlık

Ekstremite uzunluk farklılıkları hem çocuklarda hem de erişkinlerde oldukça sık görülmektedir.
Bazı çalışmalarda bacak uzunluk eşitsizliğinin, skolyoz gelişimine, bel ağrısına, siyatik sorunlarına, kalça ve diz eklemlerinde aşırı yüklenmeye, stres kırıklarına, plantar fascia ya da parapatellar diz ağrısına yol açabileceği belirtilmiştir. Bacak uzunluk farkı  geleneksel olarak 2 ila 2,5 cm ve üzerindeki bacak uzunluk eşitsizliklerinin dengede olabilmesi için tabanlık kullanılması  gerekmektedir. Tabanlık ayakkabı içine yerleştirilebilir. Derin boğazlı ayakkabılarda bu tarz tabanlıklar rahatlıkla kullanılabilmektedir. 

 

Bacak Kısalıgı

 

Bacak Kısalık Farkı için uygulanan tabanlık örneği ;

 

Bacakta Kısalık Çalışması

Çizgi

 

Ortopedik tabanlık tüm ayakkabılara olur mu?

 

  • Dar kalıp ayakkabıların mevcut tabanlıklarınında ölçüsünü alarak yeni üretilecek tabanlıkları da aynı formda CNC de üretiyoruz.
  • Bu sayede ayakkabıya dar gelir mi sorusuna çözüm getiriyoruz. Krampon gibi farklı ayakkabılar da rahatlıkla kişiye özel tabanlık kullanabilirsiniz.
  • Babet, konvers, rugan tarzı ayakkabıların kalıpları çok dar olduğundan kişiye özel üretilmiş tabanlıklar bu ayakkabılar için uygun değildir.
topuk dikeni ortopedik tabanlık
çocuk ortopedik tabanlık bursa
özel üretim ortopedik tabanlık
kişiye özel ortopedik tabanlık
çocuklara özel ortopedik tabanlık
çocuk ortopedik tabanlık
özel ortopedik tabanlık
ortopedik tabanlık
ortopedik tabanlık merkezi
ortopedik tabanlık istanbul
ortopedik tabanlık çeşitleri
ortopedik tabanlık ankara
SRH_2393
SRH_2392
SRH_2391
SRH_2390
SRH_2389
SRH_2385
SRH_2384
SRH_2383
SRH_2381
SRH_2396
SRH_2377